понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Почина првиот светски шампион во традиционално карате

Почина првиот светски шампион во традиционално карате

На 74 години вчера почина првиот светски шампион во традиционално карате Сенсеи Луис Ватанабе од Бразил. Тажната вест ја објави Интернационалната традиционална карате федерација каде Сенсеи Ватанабе беше претседател на Шихан-Каи комитетот на ИТКФ.

Ватанабе во 1972 година на првиот светски шампионат во Париз, Франција стана светски шампион во кумите-борби.

По завршување на неговата натпреварувачка кариера ја предводеше Бразилската карате репрезентација со која како тренер освои многу светски титули. Беше ученик на творецот на традиционалното карате Хидетака Нишијама.

Јапонецот Ватанабе роден 1947 година во Сао Паоло, Бразил целиот свој живот го посвети на каратето. Тој на ИТКФ светскиот шампионат во 2015 година во Копер, Словенија лично му го додели златниот медал на македонскиот каратист Дејан Недев.