сабота, 10. февруари 2024. Вести денес: 0
home Регион

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Закажана собраниска седница за гласање доверба на владата на Курти

Претседателството на Собранието на Косово одлучи пленарната седница на која ќе се расправа за барањето на Демократскиот сојуз на Косово за гласање доверба на владата на премиерот Албин Курти, да се одржи утре, 25 март, со почеток во 11 часот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението од собраниската прес-служба, на денешната седница на Претседателството, која ја водеше парламентарната спикерка Вјоса Османи, е водена обемна расправа меѓу членовите на Претседателството и шефовите на пратеничките групи во врска со условите со кои располага Собранието за одржување една таква седница, имајќи ги предвид мерките за спречување на ширењето на епидемијата на вирусот Ковид-19.

Спикерката Османи, која е од редовите на ЛДК, но се противи на растурањето на коалицијата со Движењето самоопределување (ВВ) на Курти, се заложи за одлагање на седницата, затоа што, и според мислењето на Институтот за јавно здравство, собраниската сала не ги задоволува условите предвидени со препораките за заштита од заразата. Конкретно, во собранието не може да се обезбеди физичка дистанца од најмалку два метри меѓу 120-те пратеници и десетиците членови на собраниските служби, како што е предвидено со мерките за здравстена заштита во услови на епидемијата на коронавирусот.

Сепак, со четири гласа за и два против, собраниското Претседателство оцени дека барањето за седница за гласање недоверба на Владата е засновано на Уставот на Косово и одлучи седницата да се одржи утре со почеток во 11 часот.

Иницијативата за гласање недоверба на Владата во која и самиот учествува, ЛДК ја покрена откако премиерот Курти го смени неговиот министер за внатрешни работи Агим Велиу.

Лидерот на ЛДК Иса Мустафа побара од досегашниот коалиционен партнер да ја повлече одлуката, да се извини на ЛДК за прекршување на коалицискиот договор и веднаш и безусловно да ја укине таксата од сто отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина, како што тоа го бараат САД. Откако ВВ ги одби тие барања, ЛДК обезбеди поддршка од опозициските партии, ги собра потребните потписи од пратениците и во петокот, на 20 март, го поднесе во Собранието барањето за вонредна седница за гласање за доверба на кабинетот на Курти.