понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Австрија ги заострува мерките за барателите на азил

Азилантите во Австрија ќе мора да платат по 840 евра и да ги предадат своите паметни телефони, се предвидува во новите мерки кои ги усвои австриската Влада.

Парите ќе бидат наменети за трошоците за нивните барања за азил, а властите ќе ги користат податоците од нивните телефони за да го утврдат начинот на кој дошле во Австрија. Ако се утврди дека претходно влегле во некоја европска земја, би можеле да бидат вратени во неа.

Австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кицкл, од ултрадесничарската Партија на слободата (ФПО), рече дека мерките се воведени за да се „спречат злоупотреби“. За нив наскоро ќе се изјасни и австрискиот Парламент.

Австрија доби повеќе од 150.000 барања за азил. Според новите мерки, бегалците ќе можат да бараат државјанство дури после десет години, а депортациите ќе бидат забрзани.

МИА