среда, 15. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Еве како денес изгледа бебето родено под урнатините на силниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија

ФОТО: Еве како денес изгледа бебето родено под урнатините на силниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија

Бебето кое се роди под урнатините на зградата по земјотресот што ја погоди Сирија сега има шест месеци и расте во семејството на неговите посвоени родители во Џиндерис, Сирија.

Бебето се уште било поврзано за мајка си со папочната врвца кога спасувачите го извлекле од урнатините, 10 часа по земјотресот чиј епицентар беше во Турција.

ФОТО: AP/ Ghaith Alsayed

Во земјотресот загина целото семејство, а телата беа пронајдени на излезот од зградата, која се урна. Се претпоставува дека мајката го родила бебето под урнатините, а потоа починала.

Вработените во болницата на девојчето му го дале име Аја, што значи чудо или дар од Бога. Меѓутоа, нејзините посвоители ја прекрстиле во Афра.

ФОТО: AP/ Ghaith Alsayed

Девојчето го посвоил нејзиниот вујко Калил ал-Савади и таа сега живее и расте со неговото семејство и децата.