вторник, 28. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Индија го собори црниот светски рекорд по број на новозаболени во еден ден

Индија го собори црниот светски рекорд по број на новозаболени во еден ден

Индија денеска забележа највисок број на новозаболени и овој црн рекорд се однесува на целата земја. Регистрирани се нови 314.835 случаи на ковид-19.

Досега, јавува Ројтерс, највисокиот број на нови случаи во еден ден бил во САД кога се регистрирани 297.430, додека “worldometers.info” вели деак на 8 јануари во Америка имало 307.851 новозаболени.

По бројот на починати, Индија исто така е на првото место. Со починати 2104 за еден ден и вкупен број на смртни случаи 184.657.

Врховниот суд на Индија јавно ја критикуваше централната власт поради лошата набавка на кислород за болниците, а во средата бројот на починати бил над 200 во Њу Делхи.