четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Израел: Погодивме позиции на Хезболах во Либан

Израел: Погодивме позиции на Хезболах во Либан

Израелската армија соопшти дека нападнала две противтенковски лансирни позиции и уште една позиција на Хезболах во Либан.

Нападите се извршени во јужниот дел на Либан во близина на израелската населба Јифтах.

Борбите помеѓу Израел и Хезболах почнаа еден ден по нападот на Хамас врз Израел, а интензивираните напади од двете страни изминатите денови ја зголемуваат можноста за понатамошна ескалација.

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах изјави дека целта на борбите е да се одвлечат израелските сили од Појасот Газа.

– Сите опции се отворени на нашиот либански фронт, наведе Насралах.