петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Израел со ВАЖЕН повик до своите граѓани

Израел со ВАЖЕН повик до своите граѓани

Израел денеска ги повика своите граѓани да не патуваат во странство, со образложение дека антисемитизмот е во пораст ширум светот.

Израелските власти „гледаат значително зголемување на антисемитизмот“ и поттикнување на антисемитски акти, како и „напади што можат да ги загрозат животите на Израелците и Евреите ширум светот“, се вели во соопштението на израелскиот Национален совет за безбедност.