понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Кина: Трговските разговори со САД под сегашни услови се невозможни

Кина: Трговските разговори со САД под сегашни услови се невозможни

Кинеските власти соопштија денеска дека разговорите со САД се „невозможни“ под моментните околности откако претседателот Доналд Трамп твитна дека гледа крај на несогласувањата.

– Досега, кинески и американски официјални лица не одржале никакви разговори за трговските несогласувања, изјави Генг Шуанг, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи.

– Под овие сегашни услови невозможно е двете страни да имаат какви било разговори за тоа прашање, додаде тој.

(Миа)