вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Папа Франциск до верниците: Заземете ја страната на мирот во судирот меѓу Хамас и Израел

Папа Франциск до верниците: Заземете ја страната на мирот во судирот меѓу Хамас и Израел

Папата Франциск денеска изрази жалење за „очајната“ ситуација во Појасот Газа, повикувајќи ги верниците да заземат само една страна во конфликтот меѓу Израел и Хамас – „страната на мирот“.

За време на неговата аудиенција на плоштадот Свети Петар, папата директно не ја спомена експлозијата во болницата Ал Ахли во Газа, за која Палестинците ја обвинија израелската армија (ИДФ), додека ИДФ тврди дека експлозијата била резултат на неуспешна ракета лансирана од палестинскиот исламски Џихад.

Папата повика да се направат сите можни напори за да се избегне хуманитарна катастрофа, пренесуваат британските медиуми.

Папата најави и дека на 27 октомври во базиликата Свети Петар ќе ја предводи пригодната миса и молитвата за мир. (МИА)