сабота, 16. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Сирија ги обвинува САД дека бараат изговор за напад

Сирија ги обвинува САД дека бараат изговор за напад
The Syrian Foreign Ministry building (file photo).

Сириското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини САД дека користат „измислици и лаги“ како изговор за напад врз земјата, јавија државните сириски медиуми.

– Не сме изненадени од непромислената ескалација на режимот, каков што е режимот на САД, кој спонзорира тероризам во Сирија и се уште тоа го прави, се наведува во соопштението на сириското МНР.

САД ги обвинуваат сириските сили дека се одговорни за наводниот напад со хемиско оружје во Дума и се закануваат со ракетен напад.

Се уште нема докази дека се случил напад со хемиско оружје, а Русија ги предупреди САД дека Москва нападот врз Сирија ќе го смета за воено злосторство.

МИА