вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Студеното време го затвори аеродромот во Женева

Студеното време го затвори аеродромот во Женева

Аеродромот во Женева денеска е затворен поради многу студеното време, што неделава погоди голем број делови од Европа.

– Поради многу лошите временски услови аеродромот во Женева во моментот е затворен за сообраќај. Поради тоа им, советуваме на патниците да не доаѓаат на аеродром, соопшти аеродромската управа.

Студениот бран во Европа е причина за смртта на најмалку 46 луѓе, од кои поголемиот дел од жртвите се бездомници.

Студеното време бран е причина за смрт на 18 лица во Полска, шест во Чешка, петмина во Литванија, четири во Франција и Словачка, двајца во Италија, Романија, Србија и Словенија и еден во Холандија. Во Естонија студот е причина за седум смртни случаи овој месец.  Од почетокот на студениот бран, животот го загубиле најмалку осум луѓе без постојано место на живееење – по тројца во Франција и Чешка и двајца во Италија.

Студениот бран, кој британските медиуми го нарекоа „Ѕверот од Истокот“, Холанѓаните – „Сибирска мечка“, Швеѓаните – „Снежен топ“, а во Франција е познат под називот „Москва-Париз“, најмногу го загрозува здравјето на најранливите категории жители, пред се бездомниците и постарите лица, но го попречува и сообраќајот.

Студениот бран проследен со многу снег предизвика сообраќаен хаос во многу европски градови.