вторник, 26. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

СЗО: Над милион заразени со Ковид-19 во Африка

СЗО: Над милион заразени со Ковид-19 во Африка

Во изминатите 24 часа повеќе од 10.000 луѓе се заразени во Африка, така што вкупниот број на заболени од коронавирусот на тој континент е над еден милион, објави регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Африка.

Досега починале над 23.000 луѓе додека 745.000 се опоравиле.

Најголем број заразени лица е регистриран во Јужна Африка, над половина милион, како и 10.000 смртни случаи.

Египет, Алжир, Нигерија и Гана следат по број на заразени.