четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Трамп го потпиша Законот за даночна реформа

Трамп го потпиша Законот за даночна реформа

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска го потпиша Законот за даночна реформа, соопшти прес-службата на Белиот дом.

Конгресот на САД во средата усвои предлог-закон за даночни олеснувања и други промени во даночниот законик на земјата, со што завршува работата на проектот за радикални промени на даночниот систем, што беше едно од главните предизборни ветувања на Трамп.

Претходно, американскиот претседател изјави дека таа мерка ќе и овозможи на земјата да врати четири билиони долари, кои Американците ги имаат во оф-шор компании поради високите даночни стапки во САД.