петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Вашингтон нареди евакуација на дел од персоналот на амбасадата во Ирак

Вашингтон нареди евакуација на дел од персоналот на амбасадата во Ирак

САД денеска наредија евакуација на дел од персоналот од нивната амбасада во Багдад, главниот град на Ирак, и нивниот конзулат во Ербил, соопшти американскиот Стејт департмент.

Наредбата, од петокот, но објавена денеска во соопштение, беше издадена „поради зголемена безбедносна закана за персоналот и интересите на САД“.

Во соопштението, исто така, се повикани американските граѓани да не патуваат во Ирак.