петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Ванг: Кина сака да го „намали недоразбирањето“ со Вашингтон

Ванг: Кина сака да го „намали недоразбирањето“ со Вашингтон

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји синоќа изјави дека Пекинг сака да го „намали недоразбирањето и погрешното проценување“ со Вашингтон, пред состанокот со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Во изјавите за медиумите пред средбата со Блинкен во Вашингтон, Ванг рече дека односите меѓу Кина и САД мора да се вратат на здрав, стабилен и одржлив пат.

– Што е правилно, а што погрешно, не се заснова на тоа кој има „посилна рака или погласен глас, туку ако некој се однесува на начин што е во согласност со одредбите од трите заеднички коминикеа Кина-САД, во согласност со меѓународното право и основните норми на меѓународните односи и во согласност со климата на времето, рече главниот кинески дипломат.

Блинкен рече дека се согласува со она што го кажал кинескиот министер и оти со нетрпение очекува „конструктивни разговори во следните два дена“.

Посетата на Ванг треба да заврши утре.