четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

ВИДЕО: Мистериозна дупка длабока 200 метри се појави во близина на рудник

ВИДЕО: Мистериозна дупка длабока 200 метри се појави во близина на рудник

Властите во Чиле започнаа истрага за мистериозната дупка со пречник од околу 25 метри која за време на викендот се појавила во рударско подрачје на северот од земјата.

Геолозите започнале со инспекција на дупката која е длабока околу 200 метри, а се отворила во близина на кандскиот рудник за бакар „Лундин Мининг“.

Медиумите во Чиле објавиле снимки од воздух на кои се гледа огромниот отвор во земјата. Националната служба з геологија и рударство ја забележала дупката во саботата, по што веднаш биле испратени екипи.

-Постои значителна одалеченост, од околу 200 метри до дното. Не откривме никаков материјал, но видовме присутност на голема количина вода, изјавил директорот на службата Давид Монтенегро.

Соопштено е дека подрачјето до влезот на рудникот се затвора.