недела, 5. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Железничка несреќа: 19 загинати, 38 повредени

Железничка несреќа: 19 загинати, 38 повредени

Најмалку 19 лица загинаа, а 38 се повредени по судар на два воза во Египет.

До нeсреќата дошло кога два патнички вагони се откачиле од композицијата, по што ги удрил товарен воз. На местото на несреќата работат околу 30 екипи на Брза помош.

Несреќата се случи во провинцијата Бухајра, северно од Каиро.

Во последната железничка несреќа во Египет, во август минатата година, загинаа 41 лице, а над 30 беа повредени.