недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Земјотрес од 7,8 на Курилските Острови

Земјотрес од 7,8 на Курилските Острови

Спасувачки тимови евакуираат жители на севернокурилскиот остров Парамушир поради опасност од цунами, причинето од земјотрес со интензитет од 7,8 степени, јавија руски медиуми.

Според нив, наредбата ја дале властите во Сахалинската област. Спасувачките тимови го носат жителите на островот на повисоките места. з