сабота, 4. ноември 2023. Вести денес: 70
home Храна и пијалаци

Калинка- овошје кое е неверојатно корисно за вашето здравје

Калинка- овошје кое е неверојатно корисно за вашето здравје

Многу од состојките кои ги содржи калинката се неверојатно корисни за нашето здравје.

Една калинка може да содржи до 800 семки, а тие се побогати со антиоксиданти дури и од црното вино и зелениот чај, а богати се со витамин Б, Ц, калциум и фосфор.

Калинката освен тоа што го штити организмот од стареење, ги штити и бубрезите и црниот дроб, а е и одличен во борбата против артеросклерозата. Калинките го намалуваат и лошиот холестерол и ризикот од оштетување на крвните жили.

Се препорачува да се пие сок од калинка за време на гриповите и настинките.

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки.

Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси.

Некои истражувања покажале дека редовно конзумирање свеж сок од калинка може да спречи многу болести.

Нутриционистите препорачуваат, свежиот сок (исцеден на ист начин како и портокалот) без додаток на шеќер, да се испие веднаш по цедењето или во текот на денот.

Поради можни интеракции со лекови, оваа напивка не се препорачува за пациенти кои боледуваат од дијабетес како и за оние кои во терапијата користат антидепресиви и други лекови.