вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Вака правилно се подготвуваат популарните американски палачинки

Вака правилно се подготвуваат популарните американски палачинки

Овој рецепт е основа за подготовка на американски палачинки, а можете да го прилагодите со додавање состојки и зачини како цимет или посебен фил.

Состојки:

1 чаша брашно
2 лажици шеќер
2 лажички прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/2 лажичка сол
3/4 шолја млеко
1 јајце
2 лажици стопен путер или растително масло
1 лажичка ванилин шеќер (по избор)

Подготовка:

Во поголем сад измешајте ги брашното, прашокот за пециво, сода бикарбоната и солта. Ако сакате, можете да додадете ванилин шеќер за дополнителен вкус.

Во друг сад посебно изматете ги белките со шеќерот, па додајте ги жолчките, па млекото и стопениот путер (или растителното масло). Течните состојки добро измешајте ги.

Полека додавајте ја течната смеса во сувите состојки и мешајте додека не се соединат. Не претерувајте со мешање; мали грутки се нормални.

Загрејте ја тавата за палачинки на средно-силен оган. Можете да ја премачкате со малку путер или масло за да не се залепат палачинките. За секоја палачинка ставете мала количина од смесата на тавата. Можете да ја прилагодите големината како што сакате.

Гответе ги палачинките додека не се појават меурчиња на површината и рабовите не станат златно кафеави, што обично трае 2 – 3 минути. Потоа свртете ги палачинките и печете ги уште 1-2 минути од другата страна.

Готовите палачинки префрлете ги во чинија и повторете ја постапката со преостанатата смеса.