вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Јапонски памук колач од три состојки

Јапонски памук колач од три состојки

Рецептот за најмекиот десерт на светот го залуде интернетот.

Состојки:

3 јајца
120 гр бело чоколадо
120 крем сирење

Подготовка:

Чоколадото се става да се растопи на пареа. Одделете ги жолчките и белките и изматете ги белките додека не се формира цврста смеса.

Кога чоколадото ќе се растопи, измешајте ги крем сирењето и жолчките, па полека додадете ги изматените белки.

Истурете ја смесата во калапот и печете на 170 степени 15 минути.

По 15 минути намалете ја температурата на 160 степени и печете го колачот уште 15 минути.

По 30 минути печење, исклучете ја рерната и оставете го колачот да се пече на постоечката температура уште 15 минути.

Изладете го колачот и посипете го со шеќер во прав.