вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Рецепт за супа од домати:Се подготвува многу брзо, а е многу здрава и добра за желудникот

Рецепт за супа од домати:Се подготвува многу брзо, а е многу здрава и добра за желудникот

Супата од домати е една од омилените супи на многу луѓе.

Добрa е ако сакате да изгубите тежина,бидејќи содржи ликопен,кој го намалува нивото на маснотии во нашето тело.

Исто така,прави да се чувствуваме сити малку подолго,а со сето тоа доматите ја намалуваат шансата да имаме проблем со кардиоваскуларни заболувања,рецептот е многу лесен.

СОСТОЈКИ:

-вода – еден литар

-варени домати – половина литар

-брашно – една лажица

-шеќер – една лажица

-масло – една лажица – малку свеж магдонос

– една пиперка

– една мала лажица сув зачин

-посни нудли

ПОДГОТОВКА:

Во маслото прво пропржете гo брашното,додека убаво не поруменi.

Потоа прелијте го со вода и доматите,а потоа додадете ја ситно сечканата пиперка.

Сето тоа зоврие,па додајте ги зачините и малку промешајте.На крајот додајте ги нудлите,количината прилагодете ја по вкус.