вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Направете кифлички со џем БЕЗ КВАСЕЦ: Слатко во кое ќе уживаат сите домашни (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Направете кифлички со џем БЕЗ КВАСЕЦ: Слатко во кое ќе уживаат сите домашни (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Кифличките можете да ги замесите и без квасец

Состојки:

1 јајце
50 мл масло
100 гр шеќер
кора од лимон
350 гр брашно
малку брашно за поросување
1 прашок за пециво
4 лажици џем од кајсии (или кој било друг)
1 лажица гриз

Подготовка: