вторник, 28. ноември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

МВР „удри“ по возачите: Само вчера во Македонија казнети 881 лице

МВР „удри“ по возачите: Само вчера во Македонија казнети 881 лице

Во текот на вчерашниот ден (12.03.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 881 возач.

Од нив 70 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволенота брзина.

Притоа, 484 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 397 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заедничким да придонесеме за побезбедни патишта.