понеделник, 20. ноември 2023. Вести денес: 0
home Хроника

ОВР Кичево поднесе четири прекршочни платни налози за неносење маска

ОВР Кичево поднесе четири прекршочни платни налози за неносење маска

Во изминатото деноноќие, на подрачјето на ОВР Кичево, полициските службеници констатирале четри прекршоци за неносење лична заштита на лицето .

Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид 19 , информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршиле 38 контроли врз угостителски и други објекти, додаде Димоски.