среда, 13. март 2024. Вести денес: 0
home Хроника

Возеле без возачки дозволи во Тетово: Три лица завршија во болница

Возеле без возачки дозволи во Тетово: Три лица завршија во болница

Две момчиња на возраст 16 и 17 години завршиле во болница во Тетово, откако со автомобил „Фолксваген Голф“ ноќеска удреле во ѕид од куќа во тетовско Теарце.

Како што соопшти СВР Тетово, возилото со тетовски регистарски таблици, што го управувал 16-годишник кој немал положено за возачка дозвола, излетало од коловоз и удрило во ѕид од куќа.

Двајца сопатници од „Голфот“ со друго возило биле пренесени во тетовската клиничка болница за укажување на помош. Извршен е увид, информира СВР Тетово.

Тетовската полиција бележи и случај на 27-годишник кој без возачка дозвола управувал возило „Бе-Ем-Ве“ и удрил и повредил велосипедист на улица „Благоја Тоска“ во Тетово синоќа околу 19 часот и 20 минути.

СВР Тетово информира дека 27-годишниот А.И. од тетовско Селце, удрил во 70-годишниот тетовец Н.Е., по што го напуштил местото на настанот, но потоа самиот се пријавил во тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај.

Велосипедистот Н.Е. поради здобиените повреди е задржан на болничко лекување во тетовската клиничка болница.