сабота, 9. март 2024. Вести денес: 0
home Вести

Македонија како африканска земја по бројот на новозаразени: Неофицијално денеска нови околу 160 случаи

Македонија како африканска земја по бројот на новозаразени: Неофицијално денеска нови околу 160 случаи

Канал 5 телевизија неофицијално јавува дека денеска бројот на новозаразени ќе ги сруши сите негативни рекорди. Според нивните информации во Македонија околу 160 лица се новозаразени, од кои околу 100 се само во Скопје.

Извор на телевизијата кој сакал да остане анонимен, а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на заразени особено во Скопје.

Официјалните бројки се очекува да бидат соопштение наскоро.

Институтот за јавно здравје информира дека во текот на вчерашниот ден регистрирани се нови 119 случаи на коронавирус во Македонија (Министерството за здравство соопшти за 120 новозаболени). Нови случаи на Ковид-19 има во 9 градови во земјава, од кои најголем дел се од Скопје (55.5%).

Најнови вести