среда, 8. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Нови 18 случаи на коронавирус, Тетово со двојно повеќе позитивни од Скопје

Нови 18 случаи на коронавирус, Тетово со двојно повеќе позитивни од Скопје

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.470 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19.

Тетово – 8, Скопје – 4, Гостивар и Охрид – по 2, Радовиш и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 5 оздравени пациенти од: Тетово – 3, Скопје – 2.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.470 тестови преку: ИЈЗ-99, ЦЈЗ Скопје-37, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-6, Институт за микробиологија–16, Жан Митрев (Филип Втори)-75, Авицена-247, Биотек-193, Систина-60, лабораторија Лаор-148, Синлаб-19, Ремедика-7, Плодност–39, Генеа–4, Никоб лаб-747, ВФВ Медикал-30,Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.633.

Досега во земјата се направени вкупно 923.515 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.882, бројката на оздравени пациенти е 150.159, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 236.

Најнови вести