четврток, 23. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Нови 23 случаи на коронавирус: Починаа 10 лица, две во домашни услови

Нови 23 случаи на коронавирус: Починаа 10 лица, две во домашни услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.755 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19.

Во Скопје – 15, Куманово и Прилеп – по 2, Охрид, Струмица, Кичево и Кратово – по 1.

Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од:

Скопје – 475, Куманово – 115, Битола – 103, Охрид – 93, Тетово – 50, Прилеп и Велес – по 40, Кичево – 31, Струга -24, Свети Николе и Ресен – по 19, Гостивар и Штип – по 18, Кавадарци и Гевгелија – по 16, Струмица, Кочани, Радовиш и Делчево – по 14, Виница – 13, Крушево и Демир Хисар – по 12, Неготино – 8, Македонска Каменица – 5, Крива Паланка – 3, Валандово – 2, Пробиштип, Богданци и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица: 5 лица од Скопје (88г, 80г, 74г, 66г, 57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г).

Од пријавените, 2 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Направени се 2.755 тестови преку: ИЈЗ-414, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–19,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-244, Биотек-431, Систина-165, лабораторија Лаор-451, Синлаб-19, Ремедика-15, Плодност–71, Генеа–95, Никоб лаб-19, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 431.

Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68508, Активни 506
Куманово 8825, Активни 114
Прилеп 8301, Активни 58
Тетово 7212, Активни 49
Битола 6291, Активни 61
Велес 5468, Активни 21
Гостивар 5171, Активни 24
Кавадарци 5151, Активни 10
Охрид 5001, Активни 53
Штип 4959, Активни 22
Струмица 4110, Активни 41
Струга 2980, Активни 26
Кочани 2787, Активни 19
Кичево 2563, Активни 43
Гевгелија 2191, Активни 9
Неготино 2183, Активни 9
Свети Николе 1522, Активни 10
Ресен 1234, Активни 12
Крива Паланка 1219, Активни 3
Радовиш 1158, Активни 34
Берово 1029, Активни 3
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 881, Активни 21
Пробиштип 789, Активни 4
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 5
Демир Хисар 397, Активни 4
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 13
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 6
Дојран 132, Активни 0

Најнови вести