вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Познати

ЛЕПА БРЕНА ОСЛАБЕЛА 17 КИЛОГРАМИ И ВЕЌЕ НЕ ЈА ВИКАЛЕ ТРАФОСТАНИЦА – пејачката ова мени од 5 дена го применува со години наназад (ФОТО)

ЛЕПА БРЕНА ОСЛАБЕЛА 17 КИЛОГРАМИ И ВЕЌЕ НЕ ЈА ВИКАЛЕ ТРАФОСТАНИЦА – пејачката ова мени од 5 дена го применува со години наназад (ФОТО)

Помина долго време откако пејачката Лепа Брена се бореше со вишокот килограми. Но, сè уште се зборува за тоа, бидејќи многумина ги интересира како успеала да ја дотера линијата до совршенство. Брена за шест месеци ослабела 17 килограми. Таа е позната по своите витки и долги нозе, а откри како успеала да се ослободи од вишокот. Рекла дека навистина било невозможно да се држи до диета шест месеци, но на крајот успеала.

Тоа што ја натерало да почна да слабее е коментарот на келнер на почетокот на кариерата, кој и рекол: „Мислев дека ќе дојде пејачка, кога дојде трафостаницата!“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

Ваквиот коментар ја повредило пејачката, но и ја мотивирало да се промени. Бидејќи брзо сфатила дека нешто се случува со нејзиното тело, решила да го доведе во совршена состојба.

„Наутро обично јадев едно или две јајца. Се погрижив да се органски јајца , не се варат до бесвест, за да не добиете ниту еден витамин од целата приказна. Секогаш имало месо, кое било на скара или варено. За вечера било парче риба или месо, со салата – раскажала таа за исхраната, додека се знае дека од почетокот на кариерата до денес не се вратила на поранешната линија од која не била задоволна.

Пејачката смета дека умереноста е клучот за добра линија и здравје.

Еве како изгледа нејзиниот план за исхрана:

Ден 1

Појадок: Мусли од овесна каша, бадеми и свежо овошје

Ручек: Риба на скара и зеленчук на пареа.

Вечера: пијалок, супа или голема чинија со младо сирење.

Ден 2

Појадок: Салата и 2 варени јајца.

За салата ви требаат: 1 шолја зелка, ½ шолја моркови, ½ шолја цвекло, 1 лажица масло.

Подготовка на салатата: откако ќе ги префрлите состојките, прелијте ги со масло.

Ручек: чинија со зеленчук, 200 гр риба на скара, салата од свеж зеленчук, по желба.

Вечера: Салата.

Потребни ви се: 1 морков, 1 краставица, 1 шолја црвена зелка, ½ праз, 1 чаша зелена салата, рукола, бебешки спанаќ, 1,5 лажица масло, ½ лажица сок од лимон, 150 гр пилешко на скара/лименка туна, и чаша јогурт.

Подготовка: Откако ќе ги исечете состојките до саканата дебелина, изблендирајте ги и уживајте во здрава ужина.

Ден 3

Појадок: Омлет со брокула и сирење.

Ручек: чинија со зеленчук, 150 гр стек на скара, салата од свеж зеленчук.

Вечера: Медитеранска салата од туна.

Потребни ви се: ¼ зелена салата, 100 гр домати, ¼ црвен кромид, ½ краставица, ½ зелена пиперка, 20 гр фета сирење, 20 гр маслинки, ½ лажица оригано, ½ конзерва туна во маслиново масло, 15 ml оцет/сок од лимон, ½ лажица масло, 200 мл јогурт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

Подготовка: Измешајте туна, зелена салата, домат, црвен кромид, краставица и бибер. Додадете сирење и маслинки и јогурт. Дополнително измешајте, ставете сирење, маслинки и прелијте со оцет или сок од лимон.

Ден 4

Појадок: Омлет и салата.

Ручек: чинија со манџа, 200 гр бело месо на скара, салата од свеж зеленчук.

Вечера: Цезар салата.

Ден 5

Појадок: Мафини со пиперки, печурки и јајца.

Ручек: чинија со зеленчук, 200 гр риба на скара, салата од свеж зеленчук.

Вечера: Сезонска витаминска салата со коцки месо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

Најнови вести