понеделник, 4. декември 2023. Вести денес: 0

Иран не беше дораснат за Англија, доживеа вистински потоп, Англичаните шест пати им ја тресеа мрежата (ВИДЕО)

Селекцијата на Англија забележа висока победа на првиот меч за нив на СП во Катар. Го совладаа Иран со 6:2. Се почна во 35-та минута со голот на тинејџерот Белингам, а продолжија Сака во 42-та и Стерлинг во 46-та од првото полувреме.

Во вториот дел, ист стил, доминација на Англичаните, во 62-та минута Сака со својот втор гол зголеми на 4:0. Но, три минути подоцна Тареми постигна гол за 4:1. До крајот уште два гола во нивната мрежа, најнапред Рашфорд по една минута помината на теренот постигна гол за 5:1, а Грилиш во 90-тата погоди за 6:1.

Судииите покажаа цели 10 минути продолженија, поради прекините и големиот број на измени, па во самиот финиш од судиското продолжение, поради влечење во казнениот простор на Англија, се гледаше ВАР, а потоа судијата Клаус досуди пенал. Сигурен реализатор на пеналот беше Тареми за негов втор гол на овој натпревар.

Во оваа група се наоѓаат уште селекциите на САД и Велс, кои вечерва во 20 часот играат меѓусебно.