петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Куртоа како шампион со Реал и со Атлетико, влезе во историјата

Куртоа како шампион со Реал и со Атлетико, влезе во историјата

Голманот на Реал, Тибо Куртоа, стана шампион на Шпанија по втор пат во својата кариера.

Тој ја освои титулата во Ла Лига за прв пат со Атлетико Мадрид во сезоната 2013/2014.

Белгиецот е само вториот играч во историјата што стана шампион на Шпанија во составот на двата водечки клуба од Мадрид.

Првиот беше Хозе Луис Перез – Паја, кој ја освои титулата со Атлетико во 1951 година, а потоа во 1954 и 1955 година беше шампион со Реал.