четврток, 23. ноември 2023. Вести денес: 0

Наполи и Клуб Бриж се пласираа во осминафинале од Лигата на шампионите

Наполи дојде до четвртата победа во четвртиот натпревар од Лигата на шампионите оваа сезона откако уште еднаш го совладаа Ајакс овојпат на „Диего Марадона“ со 4-2.

Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас ги одигра последните 15 минути од натпреварот.

Наполи поведе со гол на Лозано уште во четвртата минута, а десетина минути подоцна погоди и Распадори за водство од 2-0.

Во четвртата минута од вториот дел Ајакс успеа да намали на -1 со гол на Класенс, но во 62. минута од пенал Кваратцхелија го врати водството од два гола за Наполи.

Беше досуден пенал и за Ајакс, во 83. минута од белата точка намали Бергвајн и ги врати надежите на неговиот тим, но во 90. минута Осимен постигна гол за конечни 4-2.

Ајакс со максимални 12 бодови на две кола пред крајот обезбеди осминафинале во Лигата на шампионите.

Таму се пласира и Клуб Бриж кој одигра 0-0 на гостувањето кај Атлетико Мадрид. Белгискиот тим има десет бодови.

Атлетико Мадрид има само четири бода, по три имаат Порто и Баер Леверкузен, но тие имаат и натпревар помалку, сега ќе го играат својот меѓусебен дуел.