вторник, 2. јануари 2024. Вести денес: 0
home Фудбал

Топло добредојде за Роналдо во Техеран

Топло добредојде за Роналдо во Техеран

Гостувањето на саудискиот клуб Ал Наср, предводен од португалската ѕвезда Кристијано Роналдо, предизвика голем интерес во Техеран пред натпреварот во Азиската Лига на шампиони против најпопуларниот и најтрофеен ирански клуб Персополис.

По слетувањето на аеродромот „Имам Хомеини“, претседателот на Персополис лично ја пречека делегацијата на Ал Наср и му подари на Роналдо раскошен персиски тепих, по што автобусот со играчите беше испратен со радосни повици од голем број навивачи.

Големи транспаренти со натписот „Добредојдовте“ и портрети на фудбалерите на Ал Наср се поставени на мостовите на главните патишта во голема иранска престолнина, ненавикната на дочек на меѓународни ѕвезди поради дипломатската изолација на земјата.

За жал, ниту еден навивач нема да може да присуствува на натпреварот меѓу иранскито и саудискиот клуб, закажан за утре утре на стадионот „Азади“, кој со своите 90.000 седишта е најголемиот во Иран, поради санкциите што Азиската фудбалска конфедерација ги изрече по контроверзна објава на Инстаграм страницата на Персополис во 2021 година.

Натпреварот, кој ќе се игра зад затворени врати, сепак, ќе биде пренесуван на телевизија.