недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

ВИДЕО: За нештата да бидат појасни: Немаше никаков „криминал“ во Катар: Еве зошто беше поништен првиот гол на Валенсија

ВИДЕО: За нештата да бидат појасни: Немаше никаков „криминал“ во Катар: Еве зошто беше поништен првиот гол на Валенсија

Како е можно да беше офсајд на дуелот меѓу Катар и Еквадор, многумина се уште се прашуваат.

Не се работи за „туркање“ на домаќинот, само откако се погледна ВАР технологијата е донесена вистинската одлука.

Да ја разјасниме ситуацијата.

Еквадор имаше шанса и Естрада беше во офсајд, а не Валенсија. Тоа беше Естрада (играчот број 11) кој удри со глава непосредно пред ударот со ножички, а потоа и голот на Валенсија.

Во моментот кога беше испратена топката (пред да упати со глава) Естрада БЕШЕ во офсајд, бидејќи десната нога му беше најблиску до последниот играч на Катар (овој пат не е голманот, туку играчот кој практично ја презема голманската функција , како правило).

Значи, никогаш не е потешко, но јасно е, беше офсајд…

Инаку, на полувреме Еквадор води со 2:0 со двата гола на одличниот Енер Валенсија.