среда, 6. март 2024. Вести денес: 0

Евролига: Милано го совлада Олимпијакос, Реал ја спаси честа на гостинските екипи

Олимпија Милано го победи Олимпијакос со 83-62 во средбата од 26. коло во Евролигата.

Домаќините се во позитивен, победнички ритам и тоа го покажаа против грчкиот преставник против кого беа подобри во три од четирите четвртини, односно не му дозволија да ги надигра во ниту еден период (15-15 заврши втората четвртина).

Берон со 18 и Мели со 10 кошеви беа најпрецизни играчи, плус кога се во прашање „манекените“ треба да се каже дека одиграа фантастична одбрана врз Везенков кој заврши со само 10 поени.

Реал Мадрид до дојде до петто славје во низа и тоа на гостувањето кај Асвел каде беше остварен резултат 75-71. Козер и Вилијам Гос искомбинираа 27 поени.