вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

Стефан Јовиќ ќе игра во Евролигата

Стефан Јовиќ ќе игра во Евролигата

Стефан Јовиќ ги надмина проблемите со повредата и даде свој придонес во одличниот настап на Србија на Мундобаскет 2023, каде нашиот северен сосед стигна до сребрениот медал.

Добрите игри на СП придонесоа Јовиќ да си обезбеди и трансфер во Евролигата, откако Валенсија тргна во офанзива за потписот на овој кошаркар. Јовиќ е под договор со Сарагоса, но во него има клаузула што му овозможува за извесна отштета да си замине во тим од елитното европско натпреварување.

Валенсија пред неколку дена повторно остана без Хермансон, кој заработи нова тешка повреда на коленото. Овој евролигаш мора што поскоро да најде замена за повредениот плејмејкер, а изборот паднал токму врз Јовиќ, кој треба да даде стабилност во нападот, но и искуство во играта во одбрана на Валенсија.