четврток, 28. декември 2023. Вести денес: 0
home Регион

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Ѓерѓ Дедај именуван за нов амбасадор на Косово во Македонија

Косовскиот претседател Хашим Тачи го потпиша указот за именување на актуелниот заменик министер за надворешни работи Ѓерѓ Дедај за нов амбасадор на Косово во Македонија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Веста на својата фејсбук-страница синоќа ја објави самиот Дедај.

– Во нова мисија, државна одговорност за Косово! Му благодарам на претседателот на Република Косово, Хашим Тачи за довербата и моето именување за амбасадор/шеф на Дипломатската мисија на Република Косово во Република Македонија, напиша Дедај.

Веста за именувањето на контроверзниот дипломат за амбасадор во Македонија предизвика бројни негативни реакции во косовската јавност.

Пратениците од Групта 6+ во косовското Собрание минатата недела побараа од премиерот Рамуш Харадинај разрешување на Дедај од функцијата заменик министер, поради неговите навредливи изјави во однос на Република Турција.

– Дедај, со неговите понижувачки изјави, со кои предизвикува раздор, ја навреди турската заедница во Косово, се вели во писмото на пратениците од помалите етнички заедници, кои се дел од владејачката коалиција. (МИА)