вторник, 12. март 2024. Вести денес: 0
home Регион

Големо невреме ја погоди и Албанија: Поплави, прекин во сообраќај и струја

Големо невреме ја погоди и Албанија: Поплави, прекин во сообраќај и струја

Големо невреме, проследено со силен ветер, дожд, град и електрични празнења, ја погоди речиси целата територија на Албанија, предизвикувајќи поплави, материјална штета врз возила и објекти, како и прекин во снабдувањето со електрична енергија.

Посебно погодени подрачја се околиите на Ѓирокастро, Валона, Саранда, Корча и Шенѓин, каде ветрот корнеше дрвја, што предизвика и застој во сообраќајот. Во неколку области се уште се работи на отстранување на паднатите дрвја од патот.

Прекин во сообраќајот имаше во Валона поради високото ниво на вода по улиците. Во овој, како и во другите приморски градови, невремето предвика голема матерјална штета на угостителските и други објекти, а има неколку полесно повредени лица.

Невремето е причина и за повеќе сообраќајни несреќи во кои се повредени повеќе лица. Во една од сообраќајките учествувало возилото на руската амбасада, при што полесно е повреден возачот на автомобилот. Во сообраќајка во близина на Подградец повредени се десет лица кои патувале со џип, што излетал од патот поради силното невреме и неприлагодената брзина на движење на условите на патот.

Во многу делови во земајта поради искинати проводници и паднати столбови има прекин во снабудвањето со електрична енергија.