вторник, 14. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Бајден ја укина уредбата за задолжителна анти-ковид вакцина за странски посетители

Бајден ја укина уредбата за задолжителна анти-ковид вакцина за странски посетители

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ја укина регулативата за задолжителна вакцинација против коронавирусот за странски посетители.

Во исто време истече и регулативата која бараше задолжително да бидат вакцинирани и федералните службеници и изведувачите на работи.

Одлуките на Бајден ќе стапат во сила на 12 мај, по завршувањето на вонредната состојба воведена поради пандемијата на коронавирусот.