сабота, 20. април 2024. Вести денес: 0
home Вести

Чесите мора да носат заштитни маски на јавни места

Чесите мора да носат заштитни маски на јавни места

Чешката Влада им нареди на граѓаните да носат маски или на друг начин да ги покриваат устата и носот на јавни места.

Мерката стапува во сила од полноќ.

Премиерот Андреј Бабиш по владината седница рече дека е донесена одлука помеѓу 10:00 часот наутро и 12:00 часот напладне до продавниците за храна и аптеките да им се дозволи пристап само за граѓани постари од 65 години.

Во Чешката има 464 случаи на заразени со новиот коронавирус. Властите ги затворија границите со соседните земји во обид да спречат ширење на вирусот.