понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Хорор во Мајами: Се урна пешачки мост, има загинати (ВИДЕО)

Хорор во Мајами: Се урна пешачки мост, има загинати (ВИДЕО)

Засега непознат број лица загинаа при уривањето на новоизградениот масивен пешачки мост во Мајами, што поврзувал кампус со универзитет.

Сообраќајната полиција потврди дека мостот се урнал врз возила и оти неколку лица почнале. Најмалку едно лице е повредено и пренесено во болница.

Мостот, што тежи 950 тони беше пуштен во употреба во саботата, по што бил малку спуштен до финалната позиција.

Мостот е изграден со користење иновативен пристап кон изградба на мостови – техника што требаше да ги намали потенцијалните ризици за работниците, патниците и пешаците и да ги спречи сообраќајните метежи во областа.