четврток, 9. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Каталонија повторно воведува полициски час

Каталонија повторно воведува полициски час

Шпанската покраина Каталонија повторно ќе воведе полициски час во борба против рекордното зголемување на бројот на инфекции со Ковид-19, откако судот во четвртокот ја одобри мерката во североисточниот регион.

Мерката ќе почне да важи од утре и ќе трае 15 дена.

Врховниот суд во регионот соопшти дека се согласил со барањето на регионалната влада на Каталонија за воведување ноќен полициски час во периодот од 01:00 до 06:00 часот наутро. (МИА)