сабота, 3. февруари 2024. Вести денес: 0
home Вести

По 2-годишна забрана туристите можат да патуваат на Филипините

По 2-годишна забрана туристите можат да патуваат на Филипините

Филипините денеска ја укинаа речиси двегодишната забрана за странски патници поради падот на бројот на нови инфекции предизвикани од сојот омикрон на коронавирусот.

Странските патници од 157 земји кои имаат безвизен аранжман со Филипините, а кои се целосно вакцинирани и се негативни на вирусот, ќе можат да влезат во земјата и повеќе нема да мора да бидат ставени во карантин по пристигнувањето, објави агенцијата АП. извештаи.

Филипинската влада, исто така, го укина системот за класификација на ризик со кој се забранува патување од најтешко погодените земји.

– Ќе започнеме со следното поглавје на патот кон закрепнување – изјави филипинската министерка за туризам Берна Ромуло-Пујат.

Таа додаде дека повторното отворање на границата ќе придонесе за враќање на работните места и создавање приходи во компаниите и заедниците поврзани со туризмот.

Филипините воведоа еден од најдолгите карантини во светот и најстрогите карантински ограничувања за да ја „задуши“ пандемијата што ја предизвика најлошата економска рецесија во земјата од 1940-тите и ја турна невработеноста на рекордно ниво.

Повеќе од милион Филипинци ги загубија своите работни места во туристички компании и одредени туристички дестинации само во првата година од пандемијата, според владините статистики.

АП, исто така, наведува дека повеќе од 60 милиони од скоро 110 милиони Филипинци се целосно вакцинирани против коронавирусот, а 8,2 милиони добиле дополнителна доза.