понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Уапсени четири лица поради планирање напад врз Конзултатот на Турција

Уапсени четири лица поради планирање напад врз Конзултатот на Турција

Холандското обвинителство денеска соопшти дека се уапсени четворица мажи под сомнение дека планирале напад врз Конзулатот на Турција во Ротердам.

Приведените се Холанѓани со мароканско потекло.

Доказ за нивната намера е стекнат врз основа на снимен разговор на едно лице уапсено минатата година.

Тројца од приведените во текот на неделата ќе се појават пред суд, додека четвртиот е уапсен во Белгија и ќе биде екстрадиран во Холандија.

МИА