понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Вес Мичел поднесе оставка

Вес Мичел поднесе оставка

Вес Мичел, врвниот дипломат за европски прашања на Стејт департментот, се повлекува од функцијата, дознаваат американските медиуми.

Вес Мичел беше особено ангажиран околу склучувањето на Преспанскиот договор и разрешувањето на кризата во Македонија. Портфолиото на Мичел во Стејт департментот го вклучуваше и справување со Русија, што е особено чувствително прашање, со оглед на тековните истраги за тоа дали кампањата на претседателот Доналд Трамп соработувала со Москва за време на претседателската кампања во 2016 година.

„Вашингтон пост“ прв ја објави веста за заминувањето на Мичел. „Пост“, наведувајќи го писмото за оставка на Мичел испратено до државниот секретар Мајк Помпео, напиша дека дипломатот си заминува од лични и професионални причини и дека 15 февруари ќе му биде последен ден.