понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Нејзиното Височество – лимонада: Освежување без кое не можете ова лето

Нејзиното Височество – лимонада: Освежување без кое не можете ова лето

Многумина од нас ја имаа таа среќа како деца да одат надвор од градот за време на летниот одмор, кај бабите и дедовците или роднините на село. За многумина од нас, покрај правењето шатор, куќичка на дрво и истражувањето на шумата, еден од омилените моменти ни беше враќањето дома под сенка и пиењето ладна лимонада направена од нашата баба, знаејќи дека ќе бидеме неизмерно уморни, валкани и без здив од топлината.

И навистина, вкусовите и мирисите на детството се насекаде околу нас, а еден од тие вкусови е дефинитивно лимонадата. Не заборавајте да подготвите моменти на уживање од овој освежителен класик меѓу вашите омилени летни пијалоци за себе и вашето семејство ова лето.

Домашна лимонада
Рецептот започнува со едноставен сируп, што е само уште еден начин да се каже дека првиот чекор е да се раствори шеќерот во врела вода. Ова осигурува дека готовиот пијалок е целосно кохезивен и мазен (и спречува шеќерот да се акумулира на дното на бокалот). Потоа, се разбира, потребен ви е сок од лимон. Свежо цедениот сок е дефинитивно вистинскиот избор доколку имате свеж лимон на располагање, но флашираниот сок ќе ја заврши работата многу побрзо. Задолжителна состојка е мразот, непосредно пред послужување, за да не се разреди премногу сокот.

Рецепт за „шприцер“ рузмарин и цитрус
Мирисниот рузмарин во комбинација со свежи портокали и лимон ќе даде освежителен безалкохолен шприцер во кој ќе уживате цело лето.

Состојки:
45 гр шеќер во прав
3 гранчиња рузмарин
5 лимони (4 за цедење, 1 за декорација)
3 портокали (2 за цедење, 1 за декорација)
1 литро сода-вода
коцки мраз

Во мало тенџере ставете шеќер со 150 милилитри вода и две гранчиња рузмарин. Почекајте да зоврие. Намалете на тивок оган и варете минута или две додека не се раствори шеќерот. Тргнете од оган; се трга на страна да се излади. Извадете го рузмаринот. Во поголем сад измешајте ги сокот од лимон и портокал со изладениот шеќерен сируп. Готовиот сок истурете го во шест високи чаши полни со мраз. Дополнете со сода вода. Послужете со гранчиња рузмарин и парчиња лимон и портокал.

Како да чувате свежа лимонада
Домашната лимонада чувајте ја во фрижидер пет до седум дена, без мраз. Бидејќи мразот ќе ја разреди смесата, најдобро е да ја додадете непосредно пред послужување. Ако лимонадата е во отворен бокал, покријте ја со фолија за складирање за максимална свежина.

И за крај, препорака за вечерно уживање, за вистинските гурмани кои сепак сакаат да додадат нота на возрасните на вкусовите од детството, во овој сок од лимонада можете да ставите малку омилен алкохолен пијалок како вотка, текила или рум.