понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денес еднаш со интервенција пред говорницата на претседателот на Собранието Тачат Џафери го одложи гласањето на законот за двојазичност.

Груевски излезе пред Џафери и се обиде да го спречи во донесувањето на законот, кое според експертите, професорите и опозицијата е неуставен.

Погледнете го видеото, од собраниските превирања во кои реакцијата на Груевски беше акт на одбраната на Уставот и демократијата.

По кратката пауза, уследи повторно вклучување во Собранието, по што Џафери само кажа дека законот е изгласан. На тоа реагираа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои повторно излегоа пред Џафери во обид да го спречат. Џафери ја затвори седница со изговор дека законот е изгласан со 64 гласа.

Најнови вести