петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Скопје

Еден нов хоспитализиран во ковид центрите во Скопје – ова е вкупната бројка на пациенти кои се лекуваат во главниот град

Еден нов хоспитализиран во ковид центрите во Скопје – ова е вкупната бројка на пациенти кои се лекуваат во главниот град

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.

Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ немало приеми.
Еден пациент е примен на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември во текот на вчерашниот ден немало приеми.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 2 оздравени пациенти.

Во ковид центарот на Институтот за ТБЦ се лекува еден пациент.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 12 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 18
пациенти.

Вкупно 30 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 35 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.