недела, 12. ноември 2023. Вести денес: 0
home Познати

Вратата на Гранд за него е затворена: Саша Поповиќ со нови детали за скандалот, ја советува Снежана да го тужи кандидатот

Вратата на Гранд за него е затворена: Саша Поповиќ со нови детали за скандалот, ја советува Снежана да го тужи кандидатот

Душан Вукадиновиќ од Подгорица, кандидат во „Ѕвездите на Гранд“, по дебаклот и елиминацијата во третиот круг, ја обвини својата менторка Снежана Ѓуришиќ дека му барала пари за да продолжи понатаму, што сите од Гранд го негираа.

Саша Поповиќ во една емисија ги разјасни деталите за овој скандал.

-Дамката нема да остане во Гранд, бидејќи тоа апсолутно не е точно. Да не беше смешно, ќе беше тажно. Снежана Ѓуришиќ е 10 години во жирито. Да ја обвини некој дека бара пари за дечко да помине е таква глупост. Снежана ми се јави веднаш по првиот објавен текст, моментално е во Италија и ќе дојде во сабота. Таа најверојатно ќе дојде на гости во текот на следната недела, но таа е во таков шок и неверување. Ме праша дали е можно такви луѓе да измислуваат такви работи. Ова е прв пат по 20 години некој да каже дека член на жирито бара пари за да продолжи понатаму, рече Поповиќ.

Неговото учество започна на аудиција во Подгорица.

-Тоа момче беше на аудиција во Подгорица и го пуштив на самото натпреварување бидејќи мислев дека е добро. Иако баш сега го гледав тоа видео од аудицијата во Подгорица каде постојано му се заглавуваше во грло додека пееше. Тогаш го прашав што не е во ред со твојот глас, Душан? Ми кажа дека е болен од пред 3 дена и му кажав дека е добро и дека оди на натпревар. Дојде првиот круг и доби 5 гласа, ја избра Цеца. Цеца се откажа од него и рече дека го поддржува, но дека некој друг подобро ќе го подготви. Ја избра Снежана, која со задоволство го прифати Душан, истакна тој.

Првиот скандал бил за време на пробата.

-Душан изјави дека на пробите му го исклучувавме микрофонот и како да свиревме преку тој микрофон за да не може да пее. Пробата ја работи целокупното техничко раководство на Гранд, присуствуваа 50 луѓе. Не бев на тие проби, но целосно го проверив случајот. Ги прашавме сите и сите го кажаа истото. Микрофонот беше отворен за него како и за кандидатот кој се натпреваруваше со него. Сепак, тој не можеше да пее. Снежана тогаш, колку што слушнав, му рекла: „Здраво Душане, собери се и пеј како што вежбавме“.  Тој рекол дека не може да пее. После тоа Снежана и се јавила на мајка му и рекла да работат со Душан да биде посериозен, но мајката рекла дека го караат, но тој не слушал. Душан е добар пејач и има потенцијал, но не знам што се случи тогаш, изјавил тој.

За него, ова е клевета без покритие.

-Јас да сум на местото на Снежана ќе ги тужам и ќе победам на суд сигурно. Јас влијаам кој ќе биде елиминиран. Но, понекогаш се случува и јас после емисијата да седнам и да се запрашам, кога ја гледам емисијата, дали тоа беше вистинската одлука. Затоа секогаш оставам простор за враќање на такви кандидати. Што се однесува до ова момче, навистина постоеше шанса да се врати, особено откако ме праша Снежана после емисијата. Сепак, откако мајката го кажа ова, нема можност тој да се врати на натпреварувањето. Ова е циркус, рече Поповиќ.

Најнови вести